Funktionärer

Styrelsen

Ordförande:  Lotta Olovsson
Porfyrvägen 18, 981 40 Kiruna
070-646 44 91 
E-post: charlotta.olovsson@gmail.com

Vice ordförande: Erik Johansson
Nybyggarv. 15, 981 91 Jukkasjärvi
070-6325235
E-post: erik.johansson@logica.com

Sekreterare: Ellinor Olofsson
Knävägen 6, 981 41 Kiruna
070-2762756
E-post: keo@live.se

Kassör: Marina Skotte
Storbyvägen 5, 980 61 Tärendö
070-3986623,
E-post: marina@skotte.se

Ordinarie ledamot:

Erika Uddenberg Kusmin
Fotvägen 33B, 981 91 Jukkasjärvi
070-2098968
E-post: nxxxxx@hotmail.com

Jonas Selberg,
Tegvägen 26, 981 43 Kiruna
Tel: 0980-81523 
E-post: jonasselberg@spray.se

Jim Björnström
Nybyggarv. 43, 981 91 Jukkasjärvi
E-post: jim.bjornstrom@peab.se

Suppleant: 
Robin Unga Burck
076-1149845, Örnvägen 26, 983 36 Malmberget
E-post: Lxxxxxxx@xxxx.xxxx.se 

Frida Leinonen
Tumvägen 3, 981 91 Jukkasjärvi
073-0828429
E-post:
xxxxxxxxxl@xxxxx.com

Mikael Burck  
Örnvägen 26, 983 36 Malmberget
Tel: 0970-202 17
E post: 
ormkullen@home.se 

Tommy Jakobsson
Hjalmar Lundbohmsvägen 92, 981 39 Kiruna

 

AU Gällivare

Mikael Burck (sammankallande)

 

Valberedning

Rune Raattamaa (sammankallande)
Lisbeth Fareby 
Nanna Johansson

 

Revisorer

Ordinarie:       Maria Granmyr och Viktoria Karlsson
Suppleanter:   Kenth Nartijärvi och Maria Berge Johansson

 

Jaktprovskommittén

Erik Johansson, Sammankallande
Nybyggarvägen 15, 981 91 Jukkasjärvi
Tel: 0980-211 33, 070-632 52 35
E-post: erik.johansson@logica.com

Jim Björnström
Nybyggarv. 43, 981 91 Jukkasjärvi
E-post: jim.bjornstrom@peab.se

Robin Edefall
E-post: robinedefal@hotmail.com

Mikael Burck  
Örnvägen 26, 983 36 Malmberget
Tel: 0970-202 17
E post: 
ormkullen@home.se 

Rune Raattamaa
Lastareg. 2 98134 Kiruna
070-6887322, rune.raattamaa@telia.com

 

Tränings-/dressyrkommittén

Nanna Johansson
E-post: nanna_johansson@hotmail.com

Åsa Mattsson, Nuorajärvivägen 45, 981 46 Kiruna
Tel: 0980-139 30, 070-2851381
E-post: 271mattsson@gmail.com

Elin Stöckel
E-post: elinstockel@hotmail.com

Anja Jakobsson

 

Utställningskommittén i Kiruna

Lotta Olovsson (sammankallande)
Porfyrvägen 18, 981 40 Kiruna
070-646 44 91
E:post: charlotta.olovsson@gmail.com

 

Utställningskommittén i Gällivare

Vakant.

 

 BPH

Krister Fredriksson, Solstormsvägen 4, 981 46 Kiruna
Tel: 070-3421058
E-post: krister@kurrabergens.se

Jonas Selberg,
Tegvägen 26, 981 43 Kiruna
Tel: 0980-81523 
E-post: jonasselberg@spray.se

Domare

Domare fält & eftersök

Ingemar Stöckel, Måttvägen 2, 981 91 Jukkasjärvi
Tel: 0980-210 92
E post: ingemar.stockel@lkab.com

Jörgen Rautio, Laxforsen 235, 981 92 Kiruna
Tel: 0980-29306
E-post: jorgen.rautio@kommun.kiruna.se

Bengt-Olov Kristensen, Murgatan 30B, 983 36 Malmberget
Tel: 0970-231 27
E post:  b-o.kristensen@hotmail.se

Mikael Burck, Örnvägen 26, 983 36 Malmberget
Tel: 0970-202 17
E post: ormkullen@home.se

Tord Stenlund, Sagoslingan 2, 983 34 Malmberget
Tel: 0970-221 00
E post: tord.stenlund@lkab.com

Peter Holmberg, Röllekavägen 12, 982 35 Gällivare
Tel: 0970-15057,
E-post: p.holmberg@hotmail.se

Domare eftersök

Mats Sjöbro, Tallbyvägen 5, 981 41 Kiruna
Tel: 0980-816 98
E post: mats.sjobro@swipnet.se 

Viltspårdomare

Viktoria Karlsson, Auroravägen 8, 98145 Kiruna
Tel: 0980-213 20
E post: victoria.karlsson@er-bygg.se

 

Övriga funktionärer

Provanmälningar
Marina Skotte, Storbyvägen 5, 980 61 Tärendö
Tel: 070-3986623
E post: marina@skotte.se

Samordnare särskilt prov
Krister Fredriksson, Solstormsvägen, 981 41 Kiruna
Tel: 0980-292 44, 070-3421058
E post: krister.fredriksson@mccab.com

Erik Johansson, Nybyggarv. 15, 981 91 Jukkasjärvi
Tel: 0980-21133, 070-632523
E post: erik.johansson@logica.com

Materialförvaltare
Robin Edefall
Elin Stöckel 

Vilt och Frys
Förråd på idrottsplatsen i Jukkasjärvi.

Webbansvarig
Rune Raattamaa, Lastareg. 2, 981 34 Kiruna
Mob: 070 – 6887322
E-post: rune.raattamaa@telia.com

Lokalredaktör
Åsa Stöckel, Måttvägen 2, 981 91 Jukkasjärvi
Tel: 0980-21092
E post: asa.stockel@lm.se”>asa.stockel@lm.se

Provredovisare
Marina Skotte, Storbyvägen 5, 980 61 Tärendö
Tel: 070-3986623
E post: marina@skotte.se

Lotta Olovsson, Porfyrvägen 18, 981 40 Kiruna
070-646 44 91
E post: charlotta.olovsson@gmail.com

Provledare

Lotta Olovsson, Porfyrvägen 18, 981 40 Kiruna
070-646 44 91
E-post: charlotta.olovsson@gmail.com

Kenth Nartijärvi, Glimmervägen 22, 981 40 Kiruna
0980-191 29, 073-8419129
E-post: munsterholken@gmail.com

Marielle Rönnebro 
E-post: marielle_r@msn.com
070-6071746 

Erika Taube, Granvägen 6, 981 92 Kiruna
070-2555621 

Peter Popper, Ringvägen 48, 981 37 KIRUNA
Tfn: 0980-162 57
Mobil: 070 – 342 19 57
E-post: peter.popper@lkab.com

Åsa Stöckel, Måttvägen 2, 981 91 Jukkasjärvi
Tel: 0980-21092
E post: asa.stockel@lm.se

Åsa Mäkitalo, Hedvägen 10, 981 41 Kiruna
Tel: 0980-292 44
E post: 0980.29244@telia.com

Maria Granmyr, Tallbyvägen 5, 981 41 Kiruna
Tel: 0980-816 98
E post: mats.sjobro@swipnet.se

Lisbeth Fareby (sammankallande)
Solstormsvägen 4, 981 46 Kiruna
Tel: 070-6546673
E-post: Lisbeth.Fareby@skola.kiruna.se

Krister Fredriksson, Solstormsvägen 4, 981 46 Kiruna
Tel: 070-3421058
E-post: krister@kurrabergens.se

Elin Stöckel
E-post: elinstockel@hotmail.com

Robin Edefall
E-post: Robinedefal@hotmail.com

Rune Raattamaa, Lastareg. 2, 981 34 Kiruna
Mob: 070 – 6887322
E-post: rune.raattamaa@telia.com

Peter Holmberg, Röllekavägen 12, 982 35 Gällivare
Tel: 0970-15057,
E-post: p.holmberg@telia.com

Lena Krey, Kullegatan 137, 983 41 Koskullskulle
Tfn: 0970 – 30386

Jeanette Burck, Örnvägen 26, 983 36 Malmberget
Tfn: 0970 – 20217
E post: ormkullen@home.se

Magnus Svarvare
Tfn: 0703716700
E-post: magnus.svarvare@live.se

Dan Vennberg, Kalixvägen 94, 98041 Hakkas
Tfn: 0975-10236, 070-6964118